SZKOLENIE - Podróże służbowe oraz zatrudnianie cudzoziemców (1 czerwca 2017 r.)
użytkownik : admin
dnia : 2017-05-12 11:07

Szanowni Państwo!

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na szkolenie:

PODRÓŻE SŁUŻBOWE KRAJOWE I ZAGRANICZNE ORAZ NOWE ZASADY ZATRUDNIANIA
CUDZOZIEMCÓW – ASPEKTY PRAWNE, PODATKOWE I UBEZPIECZENIOWE

Zakres tematyczny szkolenia:

I. Podróże służbowe krajowe i zagraniczne – aspekty prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe.
1. Czy każdy wyjazd pracownika w kraju i za granicę to delegacja służbowa - definicja podróży służbowej – gdzie jej szukać i jak stosować, czyli dlaczego trzeba odróżniać delegację w podróży służbowej od oddelegowania (w tym za granicę) i dojazdów do pracy ?
2. Specyfika podróży służbowej kierowców – odrębne uregulowania prawne, w tym kwestia praw kierowcy do wypłaty ryczałtu za nocleg po wyroku Sądu Najwyższego z 2014 r..
3. Podróże służbowe w branży budowlanej, remontowej i montażowej – potencjalne zagrożenia wynikające ze specyfiki branży.
4. Podróż służbowa, a oddelegowanie pracownika za granicę z powodów organizacyjnych w firmie lub w ramach kontraktu na wypożyczenie pracownika – formy prawne oddelegowania pracowników.
5. Podróż służbowa pracownika, a dojazdy do pracy.
6. Znaczenie zapisów w umowie o pracę dla statusu pracownika wyjeżdżającego za granicę. 
7. Określanie miejsca rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej zagranicznej.
8. Wskazywanie kilku krajów docelowych w tej samej podróży służbowej, a problemy z prawidłowym wyliczeniem wysokości diety. 
9. Zasady ustalania, wypłaty i rozliczania zaliczki na podróż zagraniczną. 
10. Kiedy i jakie dokumenty muszą się znaleźć w rozliczeniu podróży służbowej ?
11. Rola oświadczeń pisemnych składanych przez pracownika przy rozliczeniu podróży służbowej zagranicznej.
12. Podróże służbowe pracowników, a podróże zleceniobiorców oraz innych osób na umowach cywilno-prawnych (umowy o dzieło, kontrakty menedżerskie) – prawo do świadczeń i wysokość tych świadczeń. 
13. Zasady rozliczenia podatkowego należności z tytułu podróży służbowej w przypadku śmierci pracownika lub innej osoby będącej w podróży.
14. Kiedy i na jakich warunkach wydatki na podróże służbowe mogą stanowić koszty uzyskania przychodów u pracodawcy lub innego podmiotu zlecającego wyjazd w podróż – warunki formalne i merytoryczne ?
15. Ważne tezy z orzecznictwa sądów pracy i najnowsze urzędowe interpretacje przepisów.
16. Kiedy pobrać podatek PIT i ZUS, a kiedy nie od diet i innych należności z tytułu podróży służbowych.
17. Skutki podatkowe i ubezpieczeniowe korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych przy wyjeździe w podróże służbowe i poza nimi – potrzeba wprowadzania procedur używania samochodów służbowych w firmach. 
18. Stosowanie zwolnienia od podatku i wyłączenia z ZUS części dochodów pracownika uzyskanych z pracy za granicą Polski – 30% diety za każdy dzień. 
19. Znaczenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. dla opodatkowania świadczeń na rzecz pracowników wyjeżdżających za granicę.
20. Omówienie stosowanych w umowach międzynarodowych i prawie podatkowym metod unikania podwójnego opodatkowania.
21. Zasady ubezpieczenia społecznego pracowników świadczących pracę za granicą i odbywających podróż służbową, w tym uwzględnienie faktu pozostawania w systemie ubezpieczeń Polski jako państwa członkowskiego UE – dokument A1 uprawniający do świadczeń za granicą również w podróży służbowej.
22. Posiadanie przez pracownika w delegacji karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).
23. Śmierć pracownika, a rozliczenie podatkowe (PIT) z tytułu niewypłaconych dotychczas wynagrodzeń i innych należności, w tym z tytułu podróży służbowych – kiedy powstaje obowiązek poboru podatku i w jakiej wysokości a kiedy nie?

II. Praca cudzoziemców w Polsce – nowe regulacje prawne w zakresie zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową i zaostrzenie stosowania procedury „oświadczeniowej” w zatrudnieniu cudzoziemca - zarys  aspektów prawnych, podatkowych i ubezpieczeniowych.
1. Sytuacja prawna obywateli Unii Europejskiej podejmujących pracę w Polsce – prawo do pracy na zasadzie swobody przepływu osób w ramach UE, EOG i Szwajcarii, a zasada ochrony rodzimego rynku pracy.  
2. Sytuacja prawna obywateli państw trzecich podejmujących pracę w Polsce, w tym szczególna sytuacja osób pochodzących ze wschodnich krajów sąsiednich, a zwłaszcza z Ukrainy – prawo do pracy na podstawie systemu zezwoleń na pracę oraz w trybie składania oświadczeń pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi ze „Wschodu”.
3. Rozbudowa sytemu zezwoleń na pracę, wymuszona dyrektywą 2014/36/UE z 2014r. o warunkach pracy sezonowej – zezwolenia na pracę sezonową wydawane przez starostów powiatowych.
4. Zmiany dotyczące stosowania tzw. uproszczonej procedury zatrudnienia cudzoziemców ze Wschodu (w tym z Ukrainy), bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę – zaostrzenie wymagań przy stosowaniu zatrudnienia w ramach „procedury oświadczeniowej.”
5. Plany wprowadzenia nowych zezwoleń na pracę sezonową i zaostrzonej procedury oświadczeniowej, a planowane przez Unię Europejską wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Gruzji i Ukrainy (ruch bezwizowy  ma się pojawić już w czerwcu 2017 r.) –  jaki mogą mieć wpływ na zatrudnianie cudzoziemców z tych krajów? 
6. Kiedy wejdą w życie zmiany dotyczące zatrudniania cudzoziemców ?
7. Podleganie systemowi zabezpieczeń społecznych – zasada terytorialności i zasada stosowania jednego systemu, a zasady koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej i poza nią. 
8. Zasady na jakich cudzoziemcy pracujący w Polsce podlegają opodatkowaniu oraz obowiązkowi ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.   
9. Zasady rozpoznawania ograniczonego i nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce – kryteria: miejsca zamieszkania, pobytu na terenie Polski, ośrodka interesów życiowych.
10. Znaczenie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę dla prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego rezydentów i nierezydentów. 
11. Certyfikat rezydencji – istotne informacje o dokumencie i konsekwencjach jego posiadania lub braku.
12. Rozliczenia PIT umowy o pracę oraz umów zlecenia i o dzieło zawartych z cudzoziemcem nieprowadzącym działalności gospodarczej – kiedy zaliczki na podatek i kiedy podatek zryczałtowany?
13. Podatkowe obowiązki informacyjne związane z pracą cudzoziemców w Polsce (PIT-11, IFT-1/R).
14. Zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, a wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne – różnice i podobieństwa

WYKŁAD POPROWADZI

PAWEŁ RYBACZYK – DORADCA PODATKOWY
Prawnik, doradca podatkowy (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego); praca zawodowa od 1995 r. ( początkowo w Ministerstwie Finansów a przez ostatnie 14 lat w spółkach doradztwa podatkowego); wieloletni wykładowca, w szczególności w zakresie tematyki rozliczeń płatnika PIT
i działalności gospodarczej podatników CIT i PIT.

Każdy uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie o udziale w szkoleniu.
Zapewniamy serwis kawowy i lunch.


Termin: 1 czerwca 2017 r. godz. 9.00 – 14:30

Miejsce: Regionalna Izba Gospodarcza w Kutnie
Kutno, ul. Wyszyńskiego 11, Sala Konferencyjna

Koszt:  Firmy członkowskie – 330 zł/os
              Firmy nieczłonkowskie – 390 zł/os

W przypadku uczestnictwa więcej niż jednej osoby z danej firmy udzielamy  10 % rabatu!
W przypadku zainteresowania prosimy o wypełnienie załączonego Formularza Zgłoszeniowego i przesłanie go do Biura Izby faksem lub e-mailem
w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 maja 2017 roku.


Wszelkich informacji udzielają:
Wiesław Antoniak – Dyrektor Biura RIG w Kutnie;
Klaudia Wierzbicka 
Tel.: ( 024) 355-90-09 
Fax.: (024) 355-80-08                                                                                              

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

czytane : 315 razy

[ powrót]