Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce w 2017 r.
użytkownik : admin
dnia : 2017-02-10 12:18

Szanowni Państwo!
 
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na szkolenie:
 
PRACA OBCOKRAJOWCÓW w POLSCE w 2017 r. – NOWE ZEZWOLENIA NA PRACĘ OD 2017r. ORAZ PROCEDURA „OŚWIADCZENIOWA” – OBOWIĄZKI PODATKOWE (PIT) I UBEZPIECZENIOWE (ZUS i NFZ)


Zakres tematyczny szkolenia:

I. Najważniejsze kwestie prawne związane z pobytem i pracą obcokrajowców w Polsce – kiedy, komu i co wolno oraz na jakiej podstawie prawnej ?

1. Sytuacja prawna obywateli Unii Europejskiej podejmujących pracę w Polsce – prawo do pracy na zasadzie swobody przepływu osób w ramach UE i EOG oraz Szwajcarii.  
2. Sytuacja prawna obywateli państw trzecich podejmujących pracę w Polsce, w tym szczególna sytuacja osób pochodzących ze wschodnich krajów sąsiednich, szczególnie z Ukrainy – prawo do pracy na podstawie systemu zezwoleń na pracę oraz w trybie składania oświadczeń pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi ze „Wschodu”, w tym zarys zmian, które wejdą w życie w 2017 r.
3. Dlaczego zmiany w zatrudnianiu obcokrajowców, mimo zapowiedzi i planów ustawodawcy, nie wejdą w życie 1 stycznia 2017 r. oraz jakie rozwiązania mają się pojawić od 1 kwietnia 2017 r., a jakie od 1 stycznia 2018 r. ? 
4. Podleganie systemowi zabezpieczeń społecznych – zasada terytorialności i zasada stosowania jednego systemu, a zasady koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej i poza nią.  
5. Zasady, na jakich obcokrajowcy pracujący w Polsce podlegają opodatkowaniu oraz obowiązkowi ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. 

II. Praca obcokrajowców w Polsce – kwestie szczegółowe dotyczące uzyskiwania zezwoleń na pracę w Polsce oraz opodatkowania i podlegania ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym.
1. Przełomowe zmiany, jakie wejdą w życie w ciągu 2017 r. w przepisach dotyczących zatrudniania obcokrajowców – rozbudowa sytemu zezwoleń na pracę, wymuszona dyrektywą 2014/36/UE z 2014r. o warunkach pracy sezonowej – zezwolenia: na pracę sezonową i na pracę krótkoterminową oraz zmiany dotyczące podstawowego sytemu wydawania zezwoleń na pracę.
2. Analiza warunków i trybu uzyskiwania zezwoleń na pracę sezonową i krótkoterminową – kto występuje o zezwolenie, do kogo, na jakich warunkach, zasady odpłatności, terminy rozpatrzenia spraw, co jest przedmiotem badania organów, przyczyny odmowy wydania lub uchylenia zezwolenia, przedłużenie zezwolenia na pobyt oraz na pracę, zmiana pracodawcy, gromadzenie danych w rejestrach oraz dostęp do nich i wykorzystywanie ich przez różne organy władzy, w tym przez konsulów, Policję, czy Straż Graniczną itp.       
3. Zasady rozpoznawania ograniczonego i nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce.
4. Kryterium miejsca zamieszkania, pobytu na terenie Polski, ośrodka interesów życiowych – jak je rozumieć i stosować.
5. Znaczenie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę dla prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego od osoby zagranicznej.
6. Zasady stosowane przy opodatkowaniu osób objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym i ograniczonym obowiązkiem podatkowym - technika rozliczenia na zasadach ogólnych oraz rozliczenia podatku w formie ryczałtu.    
7. Certyfikat rezydencji – istotne informacje o dokumencie i konsekwencjach jego posiadania lub braku.
8. Zasady opodatkowania dochodów z pracy najemnej.
9. Zasady opodatkowania zagranicznych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce.
10. Umowy zlecenia i umowy o dzieło – charakterystyka źródła przychodów „działalność wykonywana osobiście” w kontekście „samozatrudnienia” oraz umowy   o pracę.
11. Zawieranie umów o dzieło, gdzie dziełem jest utwór w rozumieniu prawa autorskiego – co może być utworem według prawa autorskiego a co nie?
12. Problematyka ”samozatrudnienia” – kiedy przychody osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą mogą zostać uznane za niestanowiące przychodów z działalności gospodarczej?
13. Uprawnienia z tytułu podróży służbowych obcokrajowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia oraz umowy o dzieło, a skutki podatkowe i ZUS.
14. Zapewnienie obcokrajowcom świadczeń z zakresu BHP przy umowach o pracę i cywilnoprawnych, a skutki podatkowe i ZUS.
15. Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne obcokrajowców przy umowach o pracę, zlecenia i o dzieło, a rozliczenie podatkowe – zakaz odliczania niektórych składek.
16. „Małe” (do 200 zł) umowy zlecenia i umowy o dzieło – zasady opodatkowania.
17. Rozliczenia podatkowe umów zlecenia i o dzieło zawartych z obcokrajowcami nieprowadzącym działalność gospodarczą.
18. Podatkowe obowiązki informacyjne związane z pracą cudzoziemców w Polsce.
19. Zasady podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu osób zagranicznych pracujących w Polsce – zasada podlegania ubezpieczeniu społecznemu    w kraju wykonywania pracy i wyjątki, w tym procedura uzyskania zaświadczenia na dokumencie A1.
20. Zasady objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym stosowane w przypadku pracowników transgranicznych.
21. Problematyka ustalania podstawy wymiaru składek na ZUS i NFZ i podstawy poboru podatku PIT, czyli co wchodzi do tej podstawy, a co nie, w tym wycena wartości świadczeń nieodpłatnych i częściowo odpłatnych u obcokrajowców zatrudnionych w Polsce.
22. Zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, a wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne – różnice i podobieństwa.
23. Obowiązki dokumentacyjne w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia związane z zatrudnianiem osób zagranicznych w Polsce.
24. Zasady związane z uprawnieniem do świadczeń zdrowotnych na podstawie karty EKUZ.
25. Zasady stosowane w przypadku pracowników zatrudnionych przez zagraniczne przedsiębiorstwa nieposiadające w Polsce siedziby ani przedstawicielstwa.


WYKŁAD POPROWADZI
PAWEŁ RYBACZYK – DORADCA PODATKOWY
Prawnik, doradca podatkowy (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego); praca zawodowa od 1995 r. ( początkowo w Ministerstwie Finansów a przez ostatnie 14 lat w spółkach doradztwa podatkowego); wieloletni wykładowca, w szczególności w zakresie tematyki rozliczeń płatnika PIT i działalności gospodarczej podatników CIT i PIT.

Każdy uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie o udziale w szkoleniu.
Zapewniamy serwis kawowy i lunch.

Termin: 8 marca 2017 r. godz. 9.00 – 14:30

Miejsce: Regionalna Izba Gospodarcza w Kutnie
Kutno, ul. Wyszyńskiego 11, Sala Konferencyjna

Koszt:  Firmy członkowskie – 330 zł/os
            Firmy nieczłonkowskie – 390 zł/os

W przypadku uczestnictwa więcej niż jednej osoby z danej firmy udzielamy  10 % rabatu!
 
 
W przypadku zainteresowania prosimy o wypełnienie załączonego Formularza Zgłoszeniowego i przesłanie go do Biura Izby faksem lub e-maile
w nieprzekraczalnym terminie do dnia 6 marca 2017 roku.


Wszelkich informacji udzielają:
Wiesław Antoniak – Dyrektor Biura RIG w Kutnie;
Klaudia Wierzbicka – pracownik administracyjno-biurowy 
Tel.: ( 024) 355-90-09 
Fax.: (024) 355-80-08

czytane : 296 razy

[ powrót]